מצגת דף הבית

לבירור זכויותך מלא את הטופס

לקות שכלית היא הפרעה נוירו התפתחותית שבה התפקוד האינטלקטואלי נמוך בהשוואה לאדם ממוצע. ילדים שלוקים בלקות שכלית מתמודדים עם קשיים לימודיים, קשיים בתקשורת ורכישת מיומנויות בביצוע פעולות יום יום. הגדרת ילד כבעל לקות שכלית נשענת על גיל ומנת משכל, הסתגלות אישית וחברתית והתקופה בה הופיע האיחור ההתפתחותי. הילדים שלוקים בלקות שכלית והוריהם, עשויים להיות זכאים להטבות שונות ומגוונות.

קצבת נכות בביטוח לאומי

לפני כשנתיים, לאחר קבלת מסקנות ועדת אור נוי, ועדה שתפקידה היה לבחון את התנאים, לבחינת זכאותם של ילדים לקצבאות נכות, יצאו תקנות חדשות, שהכניסו קבוצות ילדים נוספות, למעגל הילדים שזכאים לקצבאות הנכות. אחת הקבוצות הבולטות שקיבלה התייחסות בתקנות החדשות, היא קבוצת הילדים שלוקים בלקות שכלית.

עד למסקנות ועדת אורנוי, ילדים רבים בעלי לקות שכלית לא היו מקבלים קצבאות נכות, במיוחד ילדים בעלי לקות שכלית קלה. זאת בגלל שלקותם לא הייתה מעוגנת ברשימת התקנות לגמלת ילד נכה. אולם מאז ועדת אור נוי, זכאותם אפשרית בהחלט, ובלבד שהם עונים על התנאים הנדרשים לצורך קבלת הקיצבה.

נחדד, כי אין עילת זכאות שעונה לשם "לקות שכלית", כזו שעצם קיומה מאשר זכאות חד משמעית לילד שלוקה בה, אלא שתיתכן התאמה של מצבם של הילדים שלוקים בלקות שכלית, לעילת זכאות קיימת, וזו תאפשר את קבלת הקיצבה. כמובן שלקות שכלית גבולית, קלה, בינונית או קשה, משפיעה באופן שונה על גובה הקיצבה שהילד יקבל, וכמו כן על הטבות שונות העשויות להתקבל לילד ולהוריו.

בדרך כלל, ילדים בעלי לקות שכלית, יקבלו קצבת נכות על רקע היותם זקוקים להשגחה או לנוכחות של מבוגר, בשל חשש מתמיד מפני סיכון עצמי או סביבתי. לעיתים, הזכאות תהיה מקבילה גם על רקע תלותם בהורים בצורה חריגה וניכרת מבני גילם.

נקודות זיכוי עבור ילד נטול יכולת

מלבד קצבת נכות שמוענקת על ידי המוסד לביטוח לאומי, לילדים בעלי לקות שכלית, ישנן הטבות נוספות שהילדים והוריהם עשויים לקבל. הורה לילד בעל לקות שכלית, יכול להיות זכאי לנקודות זיכוי במס הכנסה, מכח סעיף 45 לפקודה, אלה נקראות נקודות זיכוי בגין ילד נטול יכולת. כאשר המשמעות היא החזר של שתי נקודות זיכוי עבור כל שנה, עם אפשרות לקבלת החזר עבור שש שנים אחורה. נקודת זיכוי משמעותה החזר כספי על מיסים, שאחד מהורי הילד שילם ממשכורתו, מהכנסות עסקיות, מפדיון קופות גמל שחייבות במס, וממס שבח במקרים מסויימים.

פיצוי סיעודי

מתוך קבוצת הילדים שלוקים בלקות שכלית, יש את אילו שבשל חומרת מצבם, זקוקים לסיוע רב ואפילו מלא בביצוע פעולות היום יום. הורים רבים אינם יודעים, אולם, קיימת אפשרות לתבוע את הביטוח הסיעודי הפרטי או את הביטוח הסיעודי אליו הצטרפו דרך קופת החולים. מקרי סיעוד אפשריים אף מגיל צעיר, ובלבד שמצבו של הילד יהיה תואם את הגדרות פוליסת הביטוח הספציפית בה הוא או הוריו מבוטחים.

 

החברה המרכזית למימוש זכויות מסייעת לחולים לממש את זכויותיהם הרפואיות. בעזרת רופאים וצוות מומחים למימוש זכויות, אלפי לקוחות החברה מקבלים הטבות כספיות אשר מגיעות להם על פי חוק.

 

התקשר עכשיו 5700* ונעזור גם לך. התשלום מהצלחה בלבד!

 

 

http://www.howtoaddlikebutton.com Drucker Test http://www.liebes-film.de