מצגת דף הבית

לבירור זכויותך מלא את הטופס

נכות נפשית עקב הלם קרב

נכות נפשית עקב הלם קרב היא דבר חדש בישראל. עד כמה שזה נשמע מופרך, למעשה, רק לאחר מלחמת יום הכיפורים התחילו להבין במערכת הביטחון כי מלבד נכים גופנית יש גם נכים נפשית שלא הצליחו להתמודד עם מראות הקרב ונאבקים יום יום על מנת לחזור לתפקוד רגיל.
מהו הלם קרב? נסביר בפשטות: נניח כי מישהו מבהיל אתכם מאחורי דלת נסתרת. ברגע הראשון הגוף שלכם ייכנס לטראומה אך לאחר מכן, כשתגלו כי אין סיבה ממשית לבהלה, יחזור הגוף לקדמותו ויירגע מייד. נכות נפשית עקב הלם קרב היא הגוף, או הנפש המסרבים לחזור למצב הרגיל ונשארו במצב של הטראומה עקב אירוע בקרב או עקב הסיטואציה המלחיצה של מלחמה.

יש להפנים זאת היטב: מלחמה היא מצב קיצון המשפיע על הנפש באופן מיידי. כל מי שהשתתף במלחמה או אירוע דומה סובל מרמה מסוימת של נכות נפשית וזאת משום שהמלחמה ואירועיה מלווים כל אחד במהלך חייו ברמה זו או אחרת.

מדוע לקח כל כך הרבה זמן למערכת הביטחון להכיר כי יש דבר כזה נכות נפשית עקב הלם קרב? בכן, יכולות להיות כמה סיבות. קודם כל, נכות נפשית הוא תחום מורכב שרק במחצית השנייה של המאה העשרים החלו לחקור אותו באופן נפרד ולאפיין אותו במונחים מקצועיים. שנית, אין ספק כי הדימוי של חיילי צה"ל והדימוי הכללי של מדינת ישראל לא איפשר שיח ודיון אמיתי על נכות נפשית עקב הלם קרב. התפיסה הייתה כי השתתפות במלחמה היא סוג של זכות ולא חובה שעדיף בלעדיה.

מה שהביא בסופו של דבר להכיר בתופעה הלם קרב כנכות של ממש, הייתה הטראומה של מלחמת יום כיפור בה נתקלו כוחותינו במצבי קיצון חמורים. זכור לכל סיפורו של אפי איתם שסיפר כיצד חייל שלו ברח משדה הקרב במלחמת יום הכיפורים וכשמצאו אותו לבסוף התגלה כי שערו הלבין והוא צועק לכולם : מה אתם עושים פה? אתם כולכם מתים!

נכות נפשית עקב הלם קרב הוא תחום שכל כך התפתח בשנים האחרונות, שרבים    מהאנשים שסבלו ועדיין סובלים מתסמיני הלם קרב, פונים כעת לעזרה וייעוץ על מנת להגיש תביעה למשרד הביטחון. אנשים אלה, שחיו בסבל אדיר כל חייהם, לא הצליחו להחזיק עבודה או משפחה, שחוו שוב ושוב את אותם מאורעות מחרידים של מוות וסכנה, שלא הצליחו לתפקד בשום מערכת, אותם אנשים תובעים את עלבונם ואת סבלם ממשרד הביטחון, מאותה מערכת אשר שלחה אותם אלי קרב מבלי לוודא כי אכן חזרו ממנה בגופם ובנפשם.

אנשים אלה זקוקים לעזרה מקצועית. פנו עוד היום למומחים שתחום נכות נפשית הוא אומנותם ואולי תקבלו עזרה ושיקום בחייכם הנוכחים. זה מגיע לכם.

http://www.howtoaddlikebutton.com Drucker Test http://www.liebes-film.de